Věřili byste, že bolest zad patří mezi nejběžnější bolesti vůbec? Jako jedna z nejčastějších civilizačních chorob může mít vliv nejen na naši pohyblivost, ale dokonce ovlivňuje naši schopnost normálně fungovat. Pokud vás trápí bolest zad, ale také například i revmatoidní artritida, artrózy, Bechtěrevova choroba nebo jiné pohybové obtíže, máme pro vás řešení! Ve Studiu Náskok nabízíme špičkovou celotělovou kryoterapii v moderní kryokomoře – inovativní metodu, která přináší rychlou a dlouhodobou úlevu od bolesti. Už jediná aplikace dokáže zastavit bolesti na několik hodin. Pokud jsou terapie užity sériově (několik za sebou každý den), ustupuje bolest i na několik týdnů až měsíců. Vstupte do naší moderní kryokomory a objevte účinný způsob, jak se zbavit bolesti a zlepšit kvalitu svého života.
Lékaři a fyzioterapeuti dnes stále častěji doporučují kryoterapii jako způsob snížení bolesti, zejména kvůli snadnému použití, jednoduchosti, rychlosti a nízké ceně tohoto druhu terapie. Úleva od bolesti navíc umožňuje pacientům i fyzioterapeutům další fyzioterapeutické zásahy, které by během bolestivých stavů vůbec nebyly možné.

Jak kryoterapie působí proti bolesti?
Extrémní chlad dokáže zastavit bolest téměř okamžitě – už po jedné aplikaci pocítíte výraznou úlevu na několik hodin. Při pravidelném opakování může tento efekt trvat i týdny či měsíce. Kryoterapie funguje na třech úrovních:
✅ Hormonální účinek – vystavení nízkým teplotám stimuluje uvolňování endorfinů, serotoninu a noradrenalinu, což jsou přírodní látky tlumící bolest. Endorfiny jsou dokonce několikanásobně účinnější než morfin!
✅ Fyzikální efekt – chlad zpomaluje chemické reakce v těle, čímž omezuje přenos bolestivých signálů do mozku.
✅ Neuronální blokace – signály bolesti a chladu putují stejnými nervovými dráhami, což znamená, že chlad dokáže bolest „překrýt“ a snížit její vnímání.

Bylo prokázáno, že celotělová kryoterapie je velmi účinnou i při chronických onemocněních, které způsobují přetrvávající bolest, jako je revmatoidní artritida, ankylozující spondylitida, osteoartritida nebo fibromyalgie. U bolestivých kloubů navíc po terapii v kryokomoře dochází i ke zvýšenému rozsahu a pohyblivosti. Mimo to také snižuje svalové napětí, uvolňuje svalstvo a otevírá lepší cestu rehabilitacím.

Překvapivá podobnost vnímání chladu a bolesti
Jak jsme už zmínili, podměty vyvolané chladem a bolestí vznikají podrážděním identických nervových vláken – C-vláken a A-delta. Tato vlákna vedou podněty po anatomicky neoddělitelných nervových drahách směrem do mozku. Pokud jsou například tyto dráhy poškozeny, dochází nejen k přerušení vnímání bolesti, ale i tepla a chladu.
Podněty vyvolané bolestí i chladem jsou navíc zpracovávány ve stejných oblastech. I zde pak vzniká konkurence mezi přiváděnými a vnímanými bolestivými a teplotními podněty. Rychlá vlákna A-delta zprostředkovávají bleskurychle nastupující první bolest a varují nás před nebezpečím dalšího zranění. Po pomalejších C-vláknech proudí trvalá „tupá“ bolest. Tento druhý typ vjemu nás nabádá, abychom postižená místa organismu šetřili.
Teplotní podněty jsou do mozku vedeny rychlými vlákny A-delta, a proto překrývají „tupé“ bolestivé signály vyvolané např. nemocí. Tímto způsobem vzniká subjektivní mírnění bolesti.
Dlouhodobý efekt potlačení bolesti chladem je vysvětlován jako desenzibilzace nervových struktur, které byly trvale vystavovány bolestivým podnětům. Mozek se díky opakovanému vystavení chladu dokáže „odnaučit“ vnímání bolesti.
Kryoterapie působí pozitivně i proti otoku
Otok je hlavním příznakem zánětu, který je způsoben cévními změnami a zvýšenou propustností, která umožňuje tekutině vstupovat do prostoru mimo cévy. Zvýšený tlak v tomto prostoru pak často vede k mechanické stimulaci a produkci bolesti. Kryoterapie snižuje otoky kombinací snížení cévní propustnosti a snížení průtoku krve tkáněmi do postižených oblastí. Po celotělové kryoterapii bylo také prokázáno zvýšené množství protizánětlivých cytokinů, které jsou klíčové regulátory imunitního systému.
Jak probíhá terapie v kryokomoře?
V šatně se svlečete se do spodního prádla nebo se převlečete do šortek, případně i tílka nebo plavek – zkrátka byste měli mít co největší část povrchu těla vystavenou chladu. U komory vám pak půjčíme rukavice, podkolenky, čelenku nebo čepici a případně i návleky na kolena a lokty. Po nasazení roušky (je nutná kvůli ochraně sliznic před suchým mrazem) si obujete dřeváky a po krátké instruktáži můžete vstoupit do předkomory. Zde si vaše tělo pomalu zvyklá na suchý chlad. V předkomoře strávíte několik vteřin, a poté pokračujete dál do hlavní komory s teplotou kolem -105 °C až -110 °C. Tady se pak pomalu procházíte, někdo třeba rád tancuje (rádi vám pustíme i vaši oblíbenou hudbu). Do naší kryokomory navíc vejde 4-5 lidí současně, takže pokud se třeba poprvé bojíte (i když není čeho), může vás jít dovnitř víc a vzájemně se podporovat. Z vlastní zkušenosti víme, že společně strávený čas v kryokomoře ubíhá rychleji. A taky to může být netradiční společný zážitek třeba pro celou rodinu nebo partnery.
Po 2-3 minutách v hlavní komoře pak vycházíte ven, odstrojíte se z rukavic, čelenek, podkolenek a dřeváků a hned ve vedlejší místnosti, tzv. „zahřívárně“, si pak podle libosti vyberete cvičební stroj. Doporučujeme cvičit alespoň 10-15 minut, aby byl efekt terapie co nejlepší. Můžete vybírat z rotopedů, veslovacích trenažerů, elipticalů, nebo se můžete zahřát třeba klikováním a na závěr se protáhnout. Pokud vám snížená pohyblivost neumožní větší cvičení, nevadí. Jde o rozehřátí, ne o sportovní výkon.

K čemu je kromě potlačení bolesti a zánětů ještě celotělová kryoterapie dobrá?
- posiluje imunitu
- urychluje regeneraci
- zmírňuje kožní problémy
- zrychluje metabolismus
- zlepšuje hojení po zlomeninách, úrazech i operacích
- zlepšuje prokrvení i u periferních částí těla
- pomáhá při hubnutí a redukuje podkožní tuk
- zlepšuje psychický stav a kvalitu spánku
- omlazuje pokožku
Jak často se chodí do kryokomory?
Pro správný efekt je důležitá častější a pravidelná návštěva. Je dobré několikrát do roka absolvovat intenzivní kúru = alespoň 10 procedur s rozestupem max. 1-2 dny. Efekt bude v tomto případě dlouhodobý.
Pokud trpíte chronickými bolestmi, sami poznáte, jak na vás kryokomora působí a jak si pak nastavíte „udržovací dávku“. Máme klienty, kterým postačí preventivní návštěva např. 1x týdně, jiní klienti chodí častěji.
Na proceduru v kryokomoře není potřeba se objednávat, stačí přijít každý den kromě soboty mezi 16:30 – 19:00, nebo v pondělí navíc i mezi 11:00 – 11:30 dopoledne k nám do regeneračního studia Náskok v Králově Poli.
Kolik stojí procedura v kryokomoře?
Cena za jednu terapii začíná na 170 Kč. Záleží, jak často chodíte, v kolika osobách, jestli si koupíte permanentku, apod.
Pokud trpíte bolestmi zad nebo kloubů, rádi vám najdeme i vhodný termín u některého z našich šikovných fyzioterapeutů, ať se najde a odstraní příčina bolesti. Skvělým doplňkem pak může být naše rázová vlna, EMTT terapie nebo Hilterapie vysokovýkonným laserem.