Víte, že bolest zad patří mezi nejběžnější bolesti vůbec? Jako jedna z nejčastějších civilizačních chorob může mít vliv na pohyblivost člověka, a dokonce ovlivnit jeho schopnost normálně fungovat. Proti bolesti zad nejlépe funguje vhodné cvičení a fyzioterapie, skvělým a rychlým doplňkem je ale i celotělová kryoterapie v kryokomoře. Úlevu od bolesti pocítíte už během několika minut. A bez prášků od bolesti. Vaše tělo si pomůže samo.
Lékaři a fyzioterapeuti dnes stále častěji doporučují kryoterapii jako způsob snížení bolesti, zejména kvůli snadnému použití, jednoduchosti, rychlosti a nízké ceně tohoto druhu terapie. Přesný mechanismus na působení proti bolesti není zcela známý, ale předpokládá se, že ke snížení bolesti dochází prostřednictvím potlačení zánětu a oxidačního stresu, zmenšení otoku a zpomalení rychlosti nervového vedení ve vláknech, které vnímají bolest.
Celotělová kryoterapie v kryokomoře působí proti bolesti a zánětu v několika oblastech:
- zvyšuje práh bolestivosti a snižuje bolest (akutní i chronickou)
- hloubkově uvolňuje svaly
- snižuje svalové křeče
- snižuje otok a krvácení
- snižuje uvolňování zánětlivých a zároveň zvyšuje uvolňování protizánětlivých mediátorů
- zrychluje metabolismus, urychluje hojení a regeneraci
Bylo prokázáno, že celotělová kryoterapie je velmi účinnou i při chronických onemocněních, které způsobují přetrvávající bolest, jako je revmatoidní artritida, ankylozující spondylitida, osteoartritida nebo fibromyalgie. U bolestivých kloubů navíc po terapii v kryokomoře dochází i ke zvýšenému rozsahu a pohyblivosti.
1/ otok a cytokiny
Otok je hlavním příznakem zánětu, který je způsoben cévními změnami a zvýšenou propustností, která umožňuje tekutině vstupovat do prostoru mimo cévy. Zvýšený tlak v tomto prostoru pak často vede k mechanické stimulaci a produkci bolesti. Kryoterapie snižuje otoky kombinací snížení cévní propustnosti a snížení průtoku krve tkáněmi do postižených oblastí. Po celotělové kryoterapii bylo také prokázáno zvýšené množství protizánětlivých cytokinů, které jsou klíčové regulátory imunitního systému.
2/ nervový přenos v nervových vláknech vnímajících bolest
Při kryoterapii také dochází ke snížení rychlosti přenosu nervů ve vláknech bolesti. To je způsob, jak kryoterapie – celotělová i lokální – vyvolává analgetický účinek a úlevu od bolesti. Kryoterapie také zvyšuje práh bolesti a toleranci. Účinek na práh bolesti a toleranci se rozšiřuje i dál za místem aplikace.
3/ oxidační stres
Oxidační stres je spojován s mnoha lidskými nemocemi, včetně kardiovaskulárních nemocí, neurodegenerativních nemocí, rakoviny nebo revmatoidní artritidy. Oxidační stres může být patologickým znakem autoimunitních onemocnění, což vede k většímu zánětu a přispívá k neustálé bolesti. Studie prokázaly, že kryoterapie může snížit oxidační stres zvýšením celkového antioxidačního stavu.
Jak probíhá terapie v kryokomoře?
V šatně se svlečete se do spodního prádla nebo se převlečete do šortek, případně i tílka nebo plavek – zkrátka byste měli mít co největší část povrchu těla vystavenou chladu. U komory si pak nasadíte rukavice, podkolenky, čelenku a roušku, obujete dřeváky a po krátké instruktáži můžete vstoupit do předkomory. Zde si vaše tělo pomalu zvyklá na suchý chlad. V předkomoře strávíte několik desítek vteřin a poté pokračujete dál do hlavní komory s teplotou kolem -120 °C. Tady se pak pomalu procházíte, někdo třeba rád tancuje (rádi vám pustíme i vaši oblíbenou hudbu). Do naší kryokomory navíc vejde 4-5 lidí současně, takže pokud se třeba poprvé bojíte (i když není čeho), může vás jít dovnitř víc a vzájemně se podporovat. Z vlastní zkušenosti víme, že společně strávený čas v kryokomoře ubíhá rychleji. A taky to může být netradiční společný zážitek třeba pro celou rodinu nebo partnery.
Po 3-4 minutách v hlavní komoře pak vycházíte ven, odstrojíte se z rukavic, čelenek, podkolenek a dřeváků a hned ve vedlejší místnosti, tzv. „zahřívárně“, si pak podle libosti vyberete cvičební stroj. Doporučujeme cvičit alespoň 10-15 minut, aby byl efekt terapie co nejlepší. Můžete vybírat z rotopedů, veslovacích trenažerů, elipticalů, nebo se můžete zahřát třeba klikováním a na závěr se protáhnout. Pokud vám snížená pohyblivost neumožní větší cvičení, nevadí. Jde o rozehřátí, ne o sportovní výkon.
K čemu je kromě potlačení bolesti a zánětů ještě celotělová kryoterapie dobrá?
- posiluje imunitu
- urychluje regeneraci
- zmírňuje kožní problémy
- zrychluje metabolismus
- zlepšuje hojení po zlomeninách
- zlepšuje prokrvení i u periferních částí těla
- pomáhá při hubnutí a redukuje podkožní tuk
- zlepšuje psychický stav a kvalitu spánku
- omlazuje pokožku
Jak často se chodí do kryokomory?
Pro správný efekt je důležitá častější a pravidelná návštěva.
Je dobré několikrát do roka absolvovat intenzivní kúru = alespoň 10 procedur s rozestupem 1-2 dny. A pak si můžete dát delší pauzu (6-8 týdnů).
Pokud trpíte chronickými bolestmi, sami poznáte, jak na vás kryokomora působí a jak si pak nastavíte „udržovací dávku“. Máme klienty, kterým postačí preventivní návštěva např. 1x týdně, jiní klienti chodí častěji.
Na proceduru v kryokomoře není potřeba se objednávat, stačí přijít každý den kromě soboty mezi 16:30 – 19:00, nebo v pondělí navíc i mezi 10:30 – 11:30 dopoledne k nám do regeneračního studia Náskok v Králově Poli.
Kolik stojí procedura v kryokomoře?
Cena za jednu terapii začíná na 170 Kč. Záleží, jak často chodíte, jestli si koupíte permanentku, apod.
Rádi vám najdeme i vhodný termín u některého z našich šikovných fyzioterapeutů, ať se najde a odstraní příčina bolesti.