Fokusovaná rázová vlna pomáhá s patní ostruhou

Fokusovaná rázová vlna pomáhá s patní ostruhou

Bolí vás pata, jako byste šlápli na hřebík? Nemůžete chodit bez velké bolesti, která vám projíždí celým chodidlem a lýtkem při došlapu a nejhorší bolesti míváte ráno při prvních pár krocích z postele, nebo po dlouhém sezení či ležení? Pak se zřejmě jedná o tzv. patní ostruhu – zánět plantární fascie. Velmi účinným řešením je v tomto případě ošetření fokusovanou rázovou vlnou.

Jak vzniká patní ostruha?

Onemocnění vzniká z přetížení vazivového aparátu nohy, při nadměrné zátěži nohy dlouhým stáním, chůzí po tvrdém terénu, běhu, nevhodnou obuví, po úrazech nohy nebo deformitách chodidla. Rizikovými faktory jsou cukrovka, revmatická onemocnění nebo obezita.

Plantární fascie je tenký šlachovitý útvar na spodní straně chodidla, táhne se od patní kosti až k prstům na noze. Podporuje nožní klenbu a podílí se na chůzi. Během dne je plantární fascie velmi zatěžovaná, a to může vést až k jejímu poškození a zánětu. Zánět fascie – plantární fasciitida – patří k nejčastějším ortopedickým onemocněním, a i u nás tvoří asi 50 % všech ošetření rázovou vlnou.

Co je rázová vlna?

Rázové vlny jsou vysokoenergetické zvukové vlny, které jsou při ošetření přes kůži a gel přenášeny do postižené tkáně. Patří mezi fyzikální léčebnou terapii. V lékařském světě se rázová vlna používá od roku 1980 například k rozbíjení ledvinových kamenů. Dnes se v pohybové medicíně používá rázová vlna jako nejmodernější a nejúčinnější cílený přístup v terapii bolestí pohybového aparátu všeho druhu.

Jaké jsou účinky terapie rázovou vlnou?

Rázová vlna zmírňuje bolest, urychluje proces hojení, stimuluje tkáňový metabolismus a zlepšuje krevní oběh v ošetřované tkáni. Poškozená tkáň postupně regeneruje, a nakonec se vyléčí.
Dlouholeté zkušenosti potvrzují, že patologické změny šlach, vazů, pouzder, svalů a kostí, jinými slovy příčiny bolestí, mohou být odstraněny systematicky použitím této moderní terapie. Pokud je ošetření prováděno kvalifikovanými terapeuty, je léčba rázovou vlnou vysoce účinnou metodou léčby bolesti s minimálními riziky nebo vedlejšími účinky.

Jak probíhá ošetření patní ostruhy rázovou vlnou?

Fyzioterapeut pohmatem nebo pomocí rázové vlny lokalizuje bolestivé místo a nález s vámi zkonzultuje. Na ošetřovanou oblast nanese ultrazvukový gel, aby byl přenos rázových vln do těla co nejúčinnější. Po této přípravě se aplikují rázové vlny krouživým pohybem koncovky po bolestivé oblasti. Při terapii patní ostruhy rázovou vlnou je nutné ošetření všech oblastí, tedy plosky chodidla, oblasti Achillovy šlachy i lýtka. K tomu používáme kombinaci fokusované a radiální rázové vlny a speciálního nástavce V-actor. V Náskoku vám ošetření rázovou vlnou provede vždy zkušený fyzioterapeut a jedna terapie trvá asi 25 minut.

Jak často se ošetření opakuje?

Ošetření se provádí minimálně 3x v intervalu 7-10 dní. Pro většinu klientů je tato terapie dostačující. Pokud je to vhodné, po domluvě s fyzioterapeutem, ještě můžete další ošetření doplnit, a to buď hned v návaznosti na první sérii, nebo s časovým odstupem.

K čemu je dobrá vstupní konzultace před ošetřením?

Při první návštěvě provádíme u všech klientů vstupní konzultaci, jejíž součástí je i doporučení vhodných režimových opatření, klient je poučen, jak nohu protahovat, jakou volit obuv i vložky do bot. Často je vhodné i doplnění fyzioterapie.

Jaká je úspěšnost léčby patní ostruhy rázovou vlnou?

S touto terapií mají naši klienti velmi dobré zkušenosti. Důležitá je ale jejich aktivní spolupráce a zavedení režimových opatření, úspěšnost léčby se pak blíží 80 %.

Pro zmírnění akutní bolesti zle také kombinovat s lokální kryoterapií a pro podporu účinku rázové vlny lze využít i EMTT terapii.

Kolik stojí ošetření patní ostruhy rázovou vlnou?

Rázová vlna není nikde v ČR hrazena zdravotní pojišťovnou.

Jednorázové ošetření fokusovanou rázovou vlnou nabízíme za 1400 Kč, kúra ale vždy zahrnuje minimálně 3 doporučené aplikace. Cena permanentky na tuto kúru pak vychází na 4000 Kč za tři ošetření včetně vstupní konzultace. Součástí je i kombinace s ošetřením radiální rázovou vlnou.

Jak se objednat?

Zavolejte nám na tel. číslo 602 180 168 nebo nám napište, rádi vás objednáme. Rozplánujeme vám rovnou všechny tři termíny, aby vám ošetření navazovalo ve vhodných časových intervalech.

Zavolejte nám!