Rázová vlna – pomocník při chronické bolesti

Rázová vlna – pomocník při chronické bolesti

Rázová vlna je další doplněk k našim moderním léčebným a regeneračním metodám a technologiím. Jedná se o inovativní, neinvazivní a velmi účinnou metodou léčby bolesti. Spolu s kryoterapií a hyperbarickou kyslíkovou terapií nabízíme v Náskoku recept na léčbu mnoha problémů (nejen) pohybového aparátu. Používáme aktuálně nejmodernější přístroj pro rázovou vlnu od švýcarské firmy Storz Medical.

Co je rázová vlna?

Rázové vlny jsou vysokoenergetické zvukové vlny, které jsou při ošetření přenášeny do postižené tkáně. Patří mezi fyzikální léčebnou terapii. V lékařském světě se rázová vlna používá od roku 1980 například k rozbíjení ledvinových kamenů. Dnes se v pohybové medicíně používá rázová vlna jako nejmodernější a nejúčinnější cílený přístup v terapii bolestí pohybového aparátu všeho druhu. Rázová vlna zmírňuje bolest, urychluje proces hojení, stimuluje tkáňový metabolismus a zlepšuje krevní oběh v ošetřované tkáni. Poškozená tkáň postupně regeneruje a nakonec se vyléčí.
Dlouholeté zkušenosti potvrzují, že patologické změny šlach, vazů, pouzder, svalů a kostí, jinými slovy příčiny bolestí, mohou být odstraněny systematicky použitím této moderní terapie. Pokud je ošetření prováděno kvalifikovanými terapeuty, je léčba rázovou vlnou vysoce účinnou metodou léčby bolesti s minimálními riziky nebo vedlejšími účinky.

Jaké je nejčastější použití rázové vlny při problémech pohybového aparátu?

  • bolesti paty – vůbec nejčastější použití u nás je na patní ostruhu
  • tenisový nebo golfový loket
  • skokanské koleno (patelární tendinitida)
  • bolest holeně/ mediální tibiální stresový syndrom
  • bolest úponu Achillovy šlachy
  • chronické bolesti šíje a ramene, bursitida ramene
  • bolesti zad

Jaké jsou typy rázových vln?

V Náskoku pracujeme s radiální s nově i fokusovanou rázovou vlnou. Rozdíl mezi jednotlivými typy rázových vln spočívá zejména ve způsobu šíření energie z léčebného nástavce a výsledné energii, která je při ošetření cílena do tkáně. Fokusovaná rázová vlna dokáže přesně zacílit i do vzdálenosti kolem 10 cm, proto se dostane i do velkých kloubů a hůře přístupných míst, používá se například i na ošetření zad. Naši fyzioterapeuti jsou velmi zkušení a rádi vám poradí s ideálním postupem.

Fokusovaná a radiální rázová vlna

Jak probíhá ošetření rázovou vlnou?

Fyzioterapeut pohmatem nebo pomocí rázové vlny lokalizuje bolestivé místo a nález s vámi zkonzultuje. Na ošetřovanou oblast nanese ultrazvukový gel, aby byl přenos rázových vln do těla co nejúčinnější. Po této přípravě se aplikují rázové vlny krouživým pohybem koncovky po bolestivé oblasti.

Jak dlouho trvá jedna terapie?

Často se setkáváme s negativní zkušeností klientů, kteří ale byli na ošetření jinde než u nás a říkají, že jim rázová vlna nepomohla. Když se zeptáme na detaily, zjistíme, že ošetření bylo provedeno nedostatečně a trvalo jen pár minut. U nás terapii rázovou vlnou vždy provádí zkušený fyzioterapeut a jedno ošetření trvá asi 20-25 minut. Většina našich klientů je s ošetřením i výsledným efektem velmi spokojená.

Kolik ošetření je potřeba, aby bolest zmizela?

Záleží na ošetřovaném místě i typu rázové vlny. Při použití radiální rázové vlny je obvykle potřeba minimálně 5 ošetření, u fokusované rázové vlny minimálně 3 terapie.

V případě, že nedošlo k úplnému odeznění bolesti do šesti týdnů od posledního ošetření, obvykle se navíc provádí ještě 1 – 2 ošetření. Poté by mělo dojít k úlevě od bolesti.

Jaká je úspěšnost terapie rázovou vlnou?

Již po 1 až 2 aplikacích více než 80% pacientů udává výrazné zmírnění až vymizení bolesti. Terapie odstraňuje bolest a obnovuje plnou pohyblivost a tím zlepšuje kvalitu vašeho života.

Pro koho není ošetření rázovou vlnou vhodné?

Rázová vlna by se nikdy neměla používat při nádorových onemocněních nebo při poruchách srážlivosti krve. Kontraindikací je také systémové zánětlivé onemocnění a těhotenství. Při úvodním vyšetření se vždy fyzioterapeut ptá na předchozí terapii postiženého místa. V případě lokální aplikace kortikoidů je třeba odložit terapii o 6 týdnů, v případě analgetického rentgenového ozařování 6 měsíců.

Kolik stojí ošetření rázovou vlnou?

Rázová vlna není nikde v ČR hrazena zdravotní pojišťovnou.

Jednorázové ošetření radiální rázovou vlnou u nás vychází na 700 Kč, zvýhodněná permanentka na 5 ošetření se vstupní konzultací pak za 3400 Kč.

Jednorázové ošetření fokusovanou rázovou vlnou nabízíme za 1400 Kč, ale doporučená kúra zahrnuje 3 aplikace + vstupní konzultaci, cena permanentky na tuto kúru pak vychází na 4000 Kč. Součástí je většinou kombinace i s ošetřením radiální rázovou vlnou.

Jak se na rázovou vlnu objednat?

Stačí zavolat na telefon 602 180 168, napsat nám na FB nebo IG, případně na online chatu na webu. Objednáme vás na vhodný termín a ideálně i na další. U rázové vlny by se měla provádět 1-2 ošetření týdně.

Zavolejte nám!