Nepodceňujte regeneraci u mladých sportovců

Nepodceňujte regeneraci u mladých sportovců

Přehnané nároky na výkony, vysoká intenzita tréninkové zátěže a podceněná regenerace, jsou důležité faktory, které ovlivňují nejen výsledky, ale později často i zdraví mladého sportovce. Víme, že regenerace, jako prevence zranění, přetrénování, vyčerpání, ale i nechuti k dalšímu sportování, je i u mladých sportovců velmi důležitá. V Náskoku nabízíme v rámci efektivní regenerace lokální kryoterapii, celotělovou kryoterapii v kryokomoře, hyperbarickou kyslíkovou terapii, sportovní masáže, fyzioterapii a ve vhodných případech i rázovou vlnu. Mladým sportovcům se také snažíme vyjít vstříc zvýhodněnými cenami některých procedur.

Mladí sportovci v kryokomoře

Mnohdy jde o rozhodnutí sportovce, který i přes doporučení trénuje nad rámec svého tréninkového programu a svých sil, výjimkou ale nejsou ani případy, kdy za přetrénováním stojí trenéři nebo ambiciózní rodiče, kteří neberou ohled na věk a celkové schopnosti svěřence. Tělo mladého člověka navíc prochází nejrůznějšími hormonálními změnami. Ty nemusí být bouřlivé a na první pohled viditelné, mohou ale výrazně zatěžovat organismus. Takovému organismu pak můžeme poměrně snadno přivodit chronickou únavu, která dokáže sportovce na dlouho nebo i natrvalo vyřadit z tréninků.

Využití lokální kryoterapie

Na lokální kryoterapii k nám nejčastěji chodí mladí sportovci s podvrtnutým kotníkem, nataženými vazy v koleni nebo svalovými zraněními. „Lokálka“ je rychlé, levné a velmi účinné řešení, jak se zbavit bolesti. Zároveň také urychlí regeneraci a rekonvalescenci postiženého místa. Toto ošetření lze provést v podstatě okamžitě po zranění a v podstatě nemá kontraindikace, pouze se nesmí ošetřovat otevřená rána. Ošetření lze provádět i několikrát denně a platí zde „čím dříve, tím lépe“ – lokální kryoterapie je totiž nejúčinnější v prvotní fázi, kdy zabrání vzniku otoku i šíření zánětu.

Lokální kryoterapie

Přístroj na lokální kryoterapii také můžeme zapůjčit domů. Toho využívají obzvlášť klienti, kterým se nehodí pravidelně dojíždět, případně pro ty, kteří jsou nepohybliví (například po operaci). Často si naše přístroje vypůjčují i sportovní kluby, případně je poskytujeme na různé závody nebo sportovní akce.

Kdy je vhodnější celotělová kryoterapie v kryokomoře?

Po terapii v kryokomoře mladí sportovci nejvíce ocení urychlení regenerace svalů, rychlejší odplavení kyseliny mléčné, potlačení bolesti nebo rychlé hojení mikrotraumat v namáhaných svalech. Velkým bonusem je pak zlepšení kvality spánku a dobrá nálada. Z vlastní zkušenosti i zkušenosti mnohých vrcholových sportovců víme, že pravidelné návštěvy kryokomory vedou k lepším výkonům. Kryokomora je velmi účinná i při potlačení růstových bolestí, které se v tomto věku objevují. Naši kryokomoru navštěvuje v rámci regenerace řada sportovních týmů, ale i individuálních sportovců (např. atletika, fotbal, házená, basketbal, volejbal, krasobruslení, gymnastika, tenis, šerm, box a jiné).

kryokomora Náskok

U mladých jinak zdravých sportovců stačí v rámci regenerace jedna návštěva kryokomory týdně.

Sportovním klubům i sportovcům nabízíme zvýhodněné ceny procedur, pokud jdou do kryokomory děti do 15 let spolu s dospělým, děti mají vždy vstup zdarma.

Hyperbarický kyslík pro mladé sportovce

U vytrvalostních sportů, fyzicky velmi namáhavých sportů, v rámci přípravy na výkon nebo zápas/turnaj, doporučujeme zařadit i terapii v hyperbarické komoře. V rámci přípravy se pak doporučují 2-3 návštěvy několik dní před výkonem. Ideálně se pak hyperbarická kyslíková terapie doplňuje s celotělovou kryoterapií v kryokomoře při jedné návštěvě u nás.

Hyperbarickou kyslíkovou terapii ale využívají sportovci při rekonvalescenci po zranění nebo nemoci. V těchto případech je pak vhodná intenzívní terapie, kdy se doporučuje minimálně 10 návštěv co nejčastěji po sobě (denně, maximálně obden). Opět se doporučuje kombinace s kyokomorou.

Hyperbarická komora, využití u dětí

Jen u nás můžou terapii v hyperbarické komoře absolvovat děti s rodiči současně. Do naší „velké“ hyperbarické komory se totiž vejdou až 4 osoby. Děti do 15 let mají stejně jako v případě kryokomory, vstup k dospělému zdarma.

Nezapomínejte ani na sportovní masáže

Pro mladé sportovce nabízíme také sportovní masáže, stačí jen zavolat a objednat si vhodný termín. Je to opět dobrý doplněk k celkové regeneraci, uvolnění svalů a odplavení kyseliny mléčné.

Fyzioterapie je vhodná i pro mladé sportovce

Kombinace jednostranného přetěžování a růstu je u mladých sportovců častým zdrojem bolestí. Symetrizace svalových skupin pod dohledem fyzioterapeuta je základním předpokladem úspěchu léčby. Naši fyzioterapeuti pomáhají mladým sportovcům s kompenzačních postupy a cvičením.

Můžete se na nás obrátit i v případě, že potřebujete zatejpovat postižené místo.

fyzioterapie dětí

Pomáháme samozřejmě i s rehabilitací po úraze nebo operaci, obvykle opět v kombinaci s lokální kryoterapií, kryokomorou a hyperbarickou komorou. V přísně indikovaných případech lze i u mladých sportovců efektivně využít rázovou vlnu.

Zavolejte nám!