Zaručený způsob, jak se zbavit únavy

Zaručený způsob, jak se zbavit únavy

Trápí vás únava, špatně spíte nebo vás často bolí hlava? Neprodělali jste náhodou covid-19? Může se totiž jednat o tzv. long covid neboli postcovidový syndrom. Tento stav, který často přetrvává i několik měsíců po prodělaném onemocnění, může postihnout téměř jakýkoliv orgán. Nejčastěji se projevuje bolestí hlavy, únavou, dechovými potíži nebo svalovou slabostí. Může ale ovlivnit i váš psychický stav včetně kognitivních funkcí jako je učení nebo paměť. Často se objevuje porucha soustředění označovaná jako „mozková mlha“ nebo deprese.

Důležité je, že long covid nepostihuje jen pacienty s těžkým průběhem onemocnění. I pokud jste měli mírnou formu, můžete mít dlouhodobé následky a rekonvalescence může trvat dlouho. Přestože se jedná o jinou diagnózu, dá se přirovnat k chronickému únavovému syndromu.

Jak vzniká postcovidový syndrom?

Jednou z hypotéz, která vysvětluje mechanismus postcovidového syndromu, je dlouhodobá tkáňová hypoxie (nedostatečné okysličení). Hypoxie vede ke zvýšení oxidačního stresu a ten pak k tvorbě reaktivních volných radikálů kyslíku a dusíku. Volné radikály jsou pro buňky extrémně toxické a vedou k poškození, které vyvolává buněčnou smrt a apoptózu. To je ostatně i společný jmenovatel mnoha nemocí, které pozitivně reagují na hyperbarickou oxygenoterapii.

Jak se okysličuje krev v hyperbarické komoře?

Transport kyslíku v krvi zajišťuje hlavně červené krevní barvivo – hemoglobin, který má nasycení kyslíkem (saturaci) asi 97 %, zatímco plazma za normálního atmosférického tlaku obsahuje jen 0,32 % rozpuštěného kyslíku. Krevní oběh pomáhá přenášet kyslík a další živiny do tkání a odstraňovat produkty metabolismu včetně oxidu uhličitého. Přísun kyslíku do tkání závisí na jeho dostupnosti, schopnosti arteriální krve absorbovat kyslík a na průtoku krve tkáněmi.

Tkáně zdravého člověka potřebují i během odpočinku velké množství kyslíku pro správný metabolismus buněk. Při zvýšeném tlaku v hyperbarické komoře se hemoglobin zcela dosytí kyslíkem, a navíc dochází í k jeho rozpuštění v krevní plazmě (tento jev při běžném atmosférickém tlaku nenastává i když inhalujete čistý kyslík). 

Pokud vás trápí únava a máte příznaky postcovidového syndromu, je pro zlepšení vašeho stavu terapie v hyperbarické komoře ideální.

Účinky hyperbarické kyslíkové terapie?

  • Zabraňuje uvolňování volných radikálů a proteáz, které způsobují vazokonstrikci (stažení cév) a poškození buněk.
  • Zvýšený obsah kyslíku zabíjí anaerobní bakterie, pomáhá tedy ničit bakterie přirozenou imunitou – HBOT proto může zkrátit dobu trvání antimikrobiální terapie (antibiotik)
  • Hyperbarická oxygenoterapie pomáhá při angiogenezi (tvorbě nových cév), která podporuje hojení ran.
  • Hyperbarická oxygenoterapie dokáže za specifických podmínek i zastavit stárnutí buněk

Hyperbarické oxygenoterapie tedy posiluje imunitu, potlačuje chronické záněty, zlepšuje krevní oběh a urychluje metabolismus, snižuje se únava, zlepšuje psychika a kvalita spánku. Hyperbarická komora se s úspěchem využívá i při tinnitu a pomáhá při akutní ztrátě sluchu. Navíc omlazuje pokožku, redukuje podkožní tuk, čistí tělo od toxinů, urychluje hojení popálenin a diabetických ran, hojení kožních štěpů, urychluje růst vlasů po jejich transplantaci, zlepšuje léčbu Crohnovy choroby, využívá se při léčbě mozkových traumat, edému a mozkové mrtvice, zlepšuje kvalitu spermií, výrazně pomáhá při erektilní dysfunkci a regeneruje celé tělo.

Průběh terapie v hyperbarické komoře

Celá procedura trvá asi 80 minut. Můžete si vybrat mezi jednomístnou komorou, kde budete ležet a můžete i spát, nebo komorou pro až 4 osoby, kde se po celou dobu sedí v pohodlné sedačce. Výhodou velké hyperbarické komory je, že můžete terapii absolvovat současně s partnerem, nebo kamarády. Účinek obou komor je ale stejný.

Do hyperbarické komory nepotřebujete žádné speciální vybavení. Doporučujeme pohodlné oblečení, v kterém se vám bude dobře relaxovat. Do hyperbarické komory není vhodné brát mobilní telefon. Někdo si bere knížku, nebo si můžete vybrat z řady časopisů, které jsou k dispozici k zapůjčení. Máte také možnost sledovat video.

Po celou dobu pak budete mít nasazenou kanylu nebo kyslíkovou masku, kterou vám bude proudit čistý kyslík.

Jak často by se měla terapie opakovat?

Jednorázová terapie nemá dostatečný efekt, proto je potřeba absolvovat alespoň 5, ideálně spíše 10 sezení. Takto máme i nastavenou zvýhodněnou permanentku na více vstupů. Do hyperbarické komory pak choďte nejlépe 2-3x týdně.

Ideální je i kombinace s kryokomorou, která pomáhá ještě posílit efekt hyperbarického kyslíku díky několikanásobnému prokrvení tkání. Celotělová kryoterapie vás doslova nabije energií, tělo rychleji regeneruje a únava pak mizí jak mávnutím kouzelného proutku.

Chcete hyperbarickou komoru vyzkoušet?

Stačí nám zavolat na tel. číslo 602 180 168 nebo se objednat rovnou online Náskok – Regenerační centrum – online rezervace (termino.eu)

Můžete si u nás vybrat vhodný termín do jednomístné komory, nebo vícemístné pro až 4 osoby a strávit společně čas s přáteli nebo rodinou.

Zavolejte nám!