Příčina bolesti paty

Příčina bolesti paty

Víte, že bolest paty a chodidla může mít mnoho příčin?

Někteří lidé pociťují bolest paty celý den, jiné trápí pouze při zátěži nebo jen v určitou denní hodinu (většinou po ránu). Spouštěčem může být třeba běh, fyzické cvičení, turistika nebo dlouhé stání.
Bolest paty patří v současné době mezi nejčastější ortopedické obtíže.

Patní kost absorbuje otřesy při každém došlápnutí na zem a poskytuje tělu oporu. Bolest paty proto nejen omezuje při chůzi, ale negativně ovlivňuje i držení celého těla. Jde o velmi nepříjemnou zdravotní komplikaci, která může mít celou řadu různých příčin.

Nejčastějšími jsou:

Patní ostruha

Ostruha patní kosti je kostní výrůstek. Vzniká v důsledku opakované či dlouhodobé zátěže nohy, úrazů či nošení nevhodné obuvi. Mezi příznaky patří ostrá bolest při zátěži (zejména při došlapu) nebo i na dotek, vystřelování bolesti do celého chodidla či do lýtka, zarudnutí i mírné otoky. Už při začínajících bolestech je možné ji diagnostikovat pomocí rentgenového nebo ultrazvukového vyšetření.
Bolest paty způsobená patní ostruhou v dnešní době údajně trápí až 15 % populace a stále častěji se objevuje i u mladších lidí. Na patní ostruhy je velmi účinná rázová vlna, která nejprve uvolní napětí svalů v okolí a sníží tak citlivost ošetřované oblasti. Usazený vápník v přetížených úponech se pak díky ošetření rázovou vlnou narušuje a následně vstřebává cévním a lymfatickým systémem.

Plantární fasciitida

Plantární fasciitida patří mezi nejběžnější příčiny bolesti paty. Jde o zánět povázky chodidla nebo přímo v patě, vzniká kvůli přetížení měkkých tkání. Je způsobena nedostatečným prokrvením a vede k lokálnímu otoku, zánětu a nepříjemné bolesti paty. Často se však rozšíří i do okolních svalů a vede k bolesti v přední části chodidla nebo v úponu achilovky. Většinou postihuje sportovce nebo pracující, kteří musí být celý den na nohou. K léčbě doporučujeme absolvovat měkké techniky u fyzioterapeuta ve spojení s ošetřením rázovou vlnou.

Bursitida paty

Bursitida je bolestivý zánět měkké tkáně na patě. Dlouhodobé přetěžování, zranění, infekce, dna případně i revmatoidní artritida mohou způsobit, že se na postiženém místě vytvoří bursa. Jde o váček naplněný hlenovitou tekutinou, který způsobuje ztuhlost, tupou bolest paty zezadu nebo bolest paty při pohybu v kotníku. Často postižené místo otéká a dochází i k zarudnutí.
Toto postižení je vhodné řešit konzultací s lékařem nebo fyzioterapeutem, který individuálně doporučí vhodnou terapii. Lze použít rázovou vlnu i lokální kryoterapii.

Zánět Achillovy šlachy

K zánětu achilovky dochází většinou u sportovců z důvodu dlouhodobého přetěžování (běh, skoky, dopady na tvrdou podložku). Ve šlachových vláknech se tvoří mikroskopické trhlinky a v těch postupně vzniká zánět. Zánět achilovky způsobuje ztuhlost, otok a zduření šlachy. Nepříjemná bolest se projevuje v zadní části paty, zejména během zátěže, ale často i při každodenních aktivitách či v klidu. Při zánětech achilovky doporučujeme absolvovat ošetření lokální kryoterapií, která dokáže nejen potlačit bolest, ale i zvýšit prokrvení a účinně zánět potlačit. Často se s úspěchem využívá i celotělová kryoterapie, zejména jako součást regenerace po tréninku.

Naražená pata

Naražená pata trápí hlavně běžce, kteří trénují ve špatné obuvi s nedostatečně odpruženou podrážkou. Silná až bodavá bolest často nedovolí nejen pokračovat v tréninku, ale trápí i při běžné chůzi. Pro rychlé a účinné potlačení bolesti je vhodná lokální kryoterapie, která dokáže sportovce rychleji vrátit do plného tréninku.

Jak tedy léčit bolest paty? Problém je dobré vždy konzultovat s ortopedem nebo alespoň fyzioterapeutem, který pacientovi doporučí optimální postup.

Zavolejte nám!