Rozdýchej se!

Rozdýchej se!

Za 24 hodin se nadechneme nejméně 13 tisíc krát. Jakou kvalitu má ale váš dech? Dokážete efektivně dýchat při sportovní zátěži? Umíte „rozdýchat“ svého šéfa? 🙂 Zapojte se do našeho projektu – „Rozdýchej se!“

Dýchání a dechová cvičení se neučí standardně ve školách ani ve sportovních klubech. U nás v Náskoku ale ano. Dechoví trenéři se v současnosti rekrutují především z řad instruktorů freedivingu (nádechové potápění), protože v tomto sportu je dýchání alfa a omega všeho. Mezi nejznámější patří v současnosti Stig Severinsen – autor bestselleru Breathealogy a Mike Maric – dechový trenér mnoha italských vrcholových sportovců. 

Troška teorie o dýchání

Málokdo ale umí přirozeně využít naplno kapacitu 400 miliónů plicních sklípků, kterými disponujeme. Naše tělo dokáže navíc využít, tedy metabolizovat, pouze 5% kyslíku z každého nádechu. V každém nádechu je přitom jen 21% kyslíku z nadechovaného objemu vzduchu (pokud tedy nejste v naší hyperbarické komoře, kde dýcháte téměř čistý kyslík). To je hlavní důvod, proč se učit dýchat efektivně a zvyšovat nadechovaný objem vzduchu. Kdo se naučí nadechovat se přirozeně více – stačí jen pár mililitrů vzduchu, těží z takové výhody celé dny.

Dechová cvičení umí ovlivnit autonomní nervový systém. A ten zjednodušeně rozhoduje o tom, jak se cítíte, jaké emoce prožíváte, jak rychle regenerujete nebo usínáte. Je to hra nejen s nádechem a výdechem, ale především s délkou nádechu/výdechu a pauzami mezi nimi. Každým nádechem stimulujeme sympatikus, který se v našem těle stará o aktivaci k akci. Výdechem ovlivňujeme parasympatikus, který nás umí zklidnit, uvolnit, uspat. Hluboké dýchání pak mimo jiné stimuluje tvorbu endorfinů, což jsou neurotransmitery a neuromodulátory, které umí navodit euforické stavy a pocity štěstí.

Workshop „Rozdýchej se!“

V našich workshopech a lekcích „Rozdýchej se!“ učíme vědomou práci s dechem. Učíme ovládání bránice a cviky, které zvyšují její flexibilitu. To vše proto, že dech může být vaší konkurenční výhodou nejen ve sportu. Budujeme zdravý dechový stereotyp, který umožňuje využít kapacitu plic naplno – tak, abyste dokázali rozdýchat každou situaci. Učíme používat backbender, který velmi rychle zvyšuje flexibilitu hrudního koše zejména u výkonnostních a vrcholových sportovců, kde je hra na hledání jakékoliv náskoku oproti ostatním v plném proudu. Pod dohledem instruktora freedivingu Víta Matouška zjistíte i jak je snadné zadržet dech na pár minut bez náročného tréninku.

Aktuálně nemáme vypsané další termíny workshopu.

Zavolejte nám!