Rozhovor s Markem Svobodou

Rozhovor s Markem Svobodou

O pozitivních účincích našich terapií jsme toho už napsali hodně. Zajímá vás, jak ale pomáhají konkrétním klientům? O své zkušenosti se podělil i náš kamarád a vytrvalostní běžec Marek Svoboda.

Marku, jakému sportu se přesně věnuješ a co tě na něm nejvíce baví?

Sportu, kterému se teď věnuji, je běh, a to převážně vytrvalostní – ultramaraton. Běhám samozřejmě i kratší závody, převážně horské terény, a to mě nejvíc naplňuje, krásy přírody, potkávání nových běžců a společné sdílení zážitků ze závodů a tréninků.

Kdy jsi začal běhat a kolik svého času můžeš po práci věnovat tréninkům a závodům?

K běhu jsem pozvolna přešel z boxu, kterému jsem se věnoval jako amatér na brněnské Kometě asi od třiceti let. Moje zaměstnání je fyzicky náročné, pracuji ve vlastním servisu asi 10 hodin denně. Až po práci přichází na řadu trénink, a pokud to čas a podmínky dovolí, tak se snažím denně naběhat okolo 20 km.

Chodíš k nám často do kryokomory i do hyperbarické komory, jak ti tyto terapie pomáhají? Máš vyzkoušený nějaký ideální model terapií před tréninkem nebo závodem? Pomáhají ti terapie i po závodě? Jak důležitá je pro tebe regenerace, kolik jí věnuješ času?

Regeneraci v Náskoku, kterou volím a jsem s ní maximálně spokojený, je kryokomora v kombinaci s hyperbarickou kyslíkovou terapií. Když se podaří, chodím do kryokomory i každý den a kyslíkovou terapii v podtlakové komoře zařazuji před závodem i po něm. Kombinace obou těchto terapií mě dá do skvělé formy a rychle vrátí zpět do kvalitního tréninku.

Jakého svého sportovního výkonu si nejvíce ceníš?

Mých běžeckých úspěchů je několik, Horské výzvy, dogtreking, LH 24 …Velice si cením umístění na B7 a to na 2. místě s parťačkou Lindou Tekeliovou. V zahraničí pak krásné 6. místo v kategorii v Rumunsku Transylvania 100K, 7. místo v kategorii Rakousko Grossglockner trail GGT55.

Marku, jak se teď máš?

Nyní momentálně ležím ve FN Brno s klíšťovou encefalitidou a je to pro mě opravdu utrpení, že se nemůžu věnovat tréninkům a přípravám na další závody. Po propuštění z nemocnice ale začnu v rámci rekonvalescence s procedurami v hyperbarické komoře. Věřím, že se zase brzo vrátím do formy. Přeji všem hodně zdraví a sportu zdar!

I my přejeme Markovi rychlé uzdravení a snad budeme moci přispět k tomu, aby mu to zase brzo a skvěle běhalo.

Zavolejte nám!