Zbavte se podzimní deprese

Zbavte se podzimní deprese

S nedostatkem slunce a sychravým počasím jdou ruku v ruce podzimní deprese a blbá nálada. Problémy se teď zdají daleko větší, než když je vše zalité sluncem. Navíc všechny ty negativní zprávy, které se na nás neustále valí ze všech stran… Ve skutečnosti je ale „podzimní deprese“ dobře ovlivnitelná biochemická reakce mozku. Zajímá vás jak dosáhnout zlepšení nálady? Tak čtěte dál 🙂

Co způsobuje podzimní zhoršení psychiky

U většiny lidí se nejedná o podzimní deprese, ale pouze o reakci na úbytek denního světla, což mění poměry hormonů ovlivňujících naši náladu – serotoninu a melatoninu.
Serotonin je často označován jako hormon štěstí. Zodpovídá za celou řadu významných reakcí v lidském těle, je například přenašečem vzruchů v nervové tkáni, ovlivňuje paměť, správnou funkci střev i trávení. Zatímco serotonin se vyplavuje zejména při světle a slunečním svitu, ve tmě se mění na hormon melatonin, který nám pomáhá usnout. Melatonin ovlivňuje metabolismus, produkci pohlavních hormonů, imunologické reakce organismu, ale i chování a psychologické reakce.
Nízká hladina serotoninu také způsobuje nespavost. Když máte málo serotoninu, máte totiž logicky i málo melatoninu.

Jak pozitivně ovlivnit poměry těchto hormonů?

Produkci serotoninu můžete podpořit konzumací správných potravin (mléko, ořechy, banány, chia semínka, špenát, losos nebo třeba krůtí maso). Velmi dobře ale funguje i fyzická aktivita. Už po zhruba 30 minutách cvičení dochází k jeho zvýšení. Zároveň tím podpoříte i produkci dalšího hormonu štětí – endorfinu.
Věděli jste, že endorfin je několikrát silnější než morfin? Endorfin znají nejvíce sportovci, kterým pomáhá posouvat hranici bolesti a zlepšovat výkony. Proto se po tréninku cítí tak dobře. V krvi jim proudí endorfiny a způsobují zaslouženou extázi.

Stimulační metody pro potlačení podzimní deprese

V současné době se objevuje stále více odborných studií, které popisují pozitivní účinky kryoterapie i hyperbarické oxygenoterapie na dobrou náladu nebo nespavost, používají se dokonce i u pacientů dlouhodobě léčených s depresí. Obě tyto metody navíc vzájemně posilují svůj účinek a u nás je můžete kombinovat při jedné návštěvě současně. Není přitom podstatné, kterou z terapií absolvujete jako první v pořadí, obě mají dlouhodobý efekt.
Výhodou naší moderní kryokomory je působení velmi nízké teploty i v oblasti hlavy. Právě díky stimulaci termoreceptorů v oblasti obličeje a zátylku je terapie v kryokomoře skutečně účinná. Po proceduře se významně zvyšuje hladina jak serotoninu, tak dopaminu a endorfinů. Díky serotoninu tedy lépe spíte a máte dobrou náladu, endorfin u vás vyvolá skvělý pocit, že jste to zvládli (i proto je kryoterapie zážitek a zdraví 2 v 1)…a dopamin? Ten je návykový, takže vám dává motivaci pokračovat a žene vás k lepším výkonům.

Pro největší efekt doporučujeme naplánovat intenzívnější kúru, ideálně aspoň s třemi návštěvami hyperbarické komory a kryokomory týdně. Kryokomora je v provozu denně mimo sobotu 16:30-19:00, v pondělí dopoledne navíc 10:30-11:30, vždy bez objednání. Před nebo po kryokomoře pak plánujte hyperbarickou kyslíkovou terapii, termín je ale kvůli omezené kapacitě nutné rezervovat online nebo telefonicky na číslech 602 180 168 nebo 602 180 734. Pokud plánujete návštěvu společně s kamarády nebo rodinou, vybírejte naši vícemístnou hyperbarickou komoru, kam můžou až 4 osoby současně. Děti do 15 let mají vstup s platícím dospělým zdarma do hyperbarické komory i kryokomory.

Zavolejte nám!