První hyperbarické centrum v Brně

První hyperbarické centrum v Brně

Velká hyperbarická komora konečně už i na Jižní Moravě

Kyslíková terapie v hyperbarické komoře je stále více využívaná moderní léčebná a regenerační terapie. Na Jižní Moravě sice již několik menších hyperbarických kapslí funguje, ale ve všech případech se dosud jednalo jen o jednomístné komory. Jednu z nich můžete už druhým rokem využívat i u nás v Náskoku. Nejbližší velká hyperbarická komora doposud byla až v nemocnici Ostrava a další pak v několika nemocnicích v Čechách.

I jednomístné komory mají velmi dobré výsledky, zejména pokud jsou schopné dosáhnout tlaku alespoň 1,65 ATA. Pokud jsou navíc (jako ta naše) vybaveny klimatizací pro správný komfort, můžete si během terapie v této komoře v klidu poležet a relaxovat. Velkým omezením jednomístné komory však je obtížnější přístup, případně klaustrofobický pocit ze stísněného prostoru. I když je i naše jednomístná komora největší v Brně (délka 220 cm a průměr 90 cm), nebylo pro některé klienty snadné se do ní „nasoukat“.

Hyperbarické komory

Protože jsme chtěli dopřát možnost terapie opravdu všem, rozhodli jsme se tuto situaci v Brně změnit. Pořídili jsme pro vás velkou komoru s kapacitou až 4 osoby s bezproblémovým přístupem a spoustou místa. Je vhodná pro páry, celé rodiny, rodiče s dětmi, skupinky přátel, sportovní kluby i klienty s omezením pohybu.

Jednomístnou komoru si samozřejmě necháme a vy si sami můžete zvolit, zda dáte přednost individuální terapii nebo si užijete společnou terapii ve velké komoře s přáteli a ušetříte si tak čekání na ně. Díky zvýšené kapacitě se stáváme prvním skutečným hyperbarickým centrem nejen v Brně, ale na celé Jižní Moravě.

Využití hyperbarické komory

Hyperbarická oxygenoterapie (HBO) je uznávaná léčebná metoda, která u některých diagnóz významně ovlivňuje léčebný výsledek a často i kvalitu života pacientů. Pro další případy pak doplňuje konzervativní léčebný postup a zmírňuje průběh onemocnění.

V posledních letech se využívá stále častěji. I četné vědecké studie prokazují schopnost HBO výrazně urychlit regeneraci svalů a redukovat záněty (nejen u sportovců), potlačit deprese a aktuálně se s úspěchem používá u postcovidových stavů.

Nejčastější využití HBO u nás:

  • regenerace sportovců i příprava na výkon (např. závody, zápas, náročné fyzické i psychické výkony)
  • akutní ztráta sluchu a tinnitu
  • únava a postcovidové stavy
  • hubnutí (kyslík pomáhá při redukci podkožního tuku a podobně jako kryokosmetika stimuluje tvorbu kolagenu – pevnější pokožka)
  • diabetická noha (zde byl problém s nastupováním, to vyřeší nová, větší komora)

Častá je také kombinace terapie HBO s kryokomorou, kdy se efekt obou terapií ještě násobí. Hyperbarická komora nasytí tělo kyslíkem, který se díky překrvení po kryoterapii ještě lépe dostává do tkání a redukuje záněty, dochází i ke stimulaci organismu a spálení velkého množství energie. Navíc podle vědeckých studií pomáhá při depresích.

Typy hyperbarických komor

Dle konstrukce se hyperbarické komory dělí na:

  • nafukovací jednomístné

Tento typ komor většinou dokáže dosáhnout tlaku pouze 1,3 ATA, jedná se spíše o doplněk pro regeneraci. Zásadních regeneračních účinků je dosaženo až od tlaku cca 1,5 ATA a výše. Jedná se tedy o lehkou, mobilní variantu bez většího efektu. Často je také problém s vlhkostí a nadměrným zahříváním v tomto zařízení.

Nafukovací hyperbarická komora
  • pevné jednomístné

Pevné kapsle už dokáží dosáhnout tlaku 1,5 ATA (převážně levnější čínské) i více. Většina vědeckých studií počítá s tlakem 1,5 ATA a více. Naše hyperbarická komora dokáže dosáhnout požadovaného tlaku a je vybavena klimatizací. Výhodou je soukromí a možnost odpočinku vleže, nevýhodou stísněnější prostředí a obtížnější nastupování do kapsle.

Jednomístná hyperbarická komora
  • vícemístné hyperbarické komory

Větší zařízení pro více osob s pohodlným přístupem, kde se většinou sedí v pohodlné sedačce. Naše komora je dimenzována pro 4 osoby. Výhodou je bezproblémový přístup i pro méně pohyblivé osoby a spousta místa.

Velká hyperbarická komora

Jak si ji můžete přijít vyzkoušet?

Velkou hyperbarickou komoru budeme instalovat 9. října, po nutných testech se můžete objednat.

Budeme ji pro vás mít v provozu po celou otevírací dobu studia. Procedura zabere buď 60 (standardní procedura) nebo 90 minut (ANTIAGE – speciální program na zpomalení stárnutí), pro větší pohodlí ale necháváme vždy časovou rezervu. Cena pro skupinky bude výhodnější, než vstup 1 osoby. Na proceduru si nemusíte nosit s sebou nic speciálního, jen odložte před procedurou elektronické přístroje.

Kdy není hyperbarická komora vhodná?

Kompletní seznam kontraindikací najdete zde, na konci stránky. Obecně není možné terapii absolvovat při akutní viróze, srdečních problémech a u osob, které mají problém s rychlými změnami tlaku – je nutné vyrovnávat tlak v uších (podobně jako v letadle).

Zavolejte nám!