Rozdíl mezi otužováním ve studené vodě a kryokomorou

Rozdíl mezi otužováním ve studené vodě a kryokomorou

Kryoterapie a otužování v ledové vodě nejsou stejné

Otužování je zdravé, o tom není pochyb. Víte ale, jaký je rozdíl mezi otužováním ve studené vodě a celotělovou kryoterapií v kryokomoře?

Kryoterapie je všestranná terapie s řadou použití v oblasti zdraví i krásy. Je jednou z nejzajímavějších technologií v oblasti regenerace a léčby, které byly v poslední době vyvinuty. Ochlazení v kryokomoře se může zdát podobné jako ledová koupel, ale není tomu tak. Obě metody jsou sice založeny na vystavení těla velmi nízkým teplotám. Kryoterapie je však mnohem komfortnější a nabízí mnoho dalších výhod. Zároveň eliminuje hlavní rizikové faktory spojené s koupáním v ledové vodě.

Ledové lázně využívají nejen sportovci jako levnou a rychlou formu rehabilitace po zranění. Tělo se ponoří na 15-20 minut do studené vody, ale hlava zůstává nad hladinou. Reakcí těla je ohřátí krve v jádru a distribuce do periferií. Jde o obranu těla k udržení běžné teploty kůže a tkání a boje proti chladu. Tato reakce trvá tak dlouho, dokud má tělo energii na zahřátí krve a vyhnutí se podchlazení. Když už tělo nedokáže dostatečně zahřát krev, chlad začne pronikat do tkání a svalů a také ochlazuje krev.

Otužování ve studené vodě

V ledové lázni tělo bojuje se stálým, pronikavým, fyzickým chladem. Když už tělo nemůže dostatečně zahřát krev, svaly a tkáně začnou tuhnout a mrznout, počínaje povrchem kůže a tento proces pokračuje až k jádru. Výsledkem jsou ztuhlé svaly a šlachy a potíže se znovu zahřát. Nebezpečí ledových koupelí spočívá v tom, že pokud se tělo příliš ochladí, může nastat podchlazení – hypotermie. Kromě toho, že jsou tyto koupele velmi nepříjemné a potenciálně nebezpečné, ledové koupele omezují přívod kyslíku k povrchu kůže, což může podporovat kožní onemocnění. Ledové lázně navíc mohou vyvolat nepravidelný srdeční tep, což může způsobit infarkt nebo jiné srdeční komplikace.

Výhody a nevýhody ledové lázně

+ je levná, není potřeba speciální vybavení

+ dobrodružný zážitek (zejména u otužování v přírodě)

nutná dlouhodobá, postupná příprava těla, jinak může být nebezpečná

riziko prochladnutí

mokrý chlad je nekomfortní a vystavení chladu delší

hlava většinou nad vodou, efekt je tak nižší

vhodná po tréninku nebo výkonu, nutný odpočinek cca 12 a více hodin

Otužování v kryokomoře

Stimulace těla v kryokomoře

Při celotělové kryoterapii je tělo v extrémně studeném ale suchém vzduchu (kolem -120 °C) na dvě až tři minuty. Kůže se rychle ochladí až pod 3°C. Procedura je poměrně komfortní, protože extrémní chlad je zcela suchý a pocitově je snášena mnohem lépe. V naší nejmodernější kryokomoře je navíc v celém prostoru teplota rovnoměrněji rozložená a intenzívně působí i v oblasti hlavy (na rozdíl od starších typů komor).

Díky signálům z kožních receptorů si mozek uvědomí, že nemůže bojovat s tímto extrémním chladem a zahájí velmi unikátní procesy. Tělo přestane posílat zahřátou krev do periferií a kůže, místo toho spustí silné vazokonstrikce krevních cév a kapilár, aby udrželo teplotu jádra těla na 37 °C.  Krev je odváděna z periferií do vnitřního oběhu k ochraně životně důležitých orgánů. Tento proces vede k obohacování krve o např. hormony, enzymy a kyslík a cirkulaci do vnitřních orgánů pod vyšším krevním tlakem.  Když následně opustíme kryokomoru, dochází k rychlé vazodilataci (roztažení cév), protože vyšší vnitřní krevní tlak žene obohacenou krev zpět do periferií. Tělo také uvolňuje do krve endorfiny a dopamin, které poskytují euforický pocit a zlepšení nálady. 

Vzhledem k tomu, že kryoterapie nezmrazuje tkáň a svaly, tělo se může okamžitě vrátit ke cvičení. To je zvláště užitečné, pokud tréninkový plán vyžaduje více než jeden trénink za den. Při ledové koupeli potřebují svaly a tkáně odpočinek a zotavení, aby se mohly vrátit k normální činnosti.

Výhody a nevýhody kryoterapie v kryokomoře

+ bezpečná a snadno dostupná procedura

+ vhodná i pro úplné nováčky a osoby s omezeným pohybem

+ krátké a komfortnější vystavení chladu

+ intenzivně působí i v oblasti hlavy (alespoň v naší moderní kryokomoře) a tím je zvýšena produkce hormonů a protizánětlivých látek

+ možnost okamžitého tréninku

vyšší cena procedury

při nedodržení předepsaného oděvu (zejména podkolenek) a doporučené doby terapie může dojít k podráždění kůže

Zahřátí po kryokomoře

Pohodlné zahřátí po kryokomoře

Akce na vstupy do kryokomory

Máme pro vás časově omezenou akční cenu pro posílení imunity na 10 vstupů do kryokomory za 1600,- Kč (160 Kč/vstup). Tato kúra nejen zlepší obranyschopnost vašeho těla, ale také zlepší náladu, urychlí regeneraci a hlavně vyzkoušíte netradiční zážitek.

Případně aspoň udělejte něco pro své zdraví a začněte opatrně se studenou sprchou, uvidíte že to stojí za zkoušku 😉