Rozdíl mezi otužováním ve studené vodě a kryokomorou

Rozdíl mezi otužováním ve studené vodě a kryokomorou

Kryoterapie a otužování v ledové vodě nejsou stejné

Otužování je zdravé, o tom není pochyb. Víte ale, jaký je rozdíl mezi otužováním ve studené vodě a celotělovou kryoterapií v kryokomoře?

Kryoterapie je všestranná terapie s řadou použití v oblasti zdraví i krásy. Je jednou z nejzajímavějších technologií v oblasti regenerace a léčby, které byly v poslední době vyvinuty. Ochlazení v kryokomoře se může zdát podobné jako ledová koupel, ale není tomu tak. Obě metody jsou sice založeny na vystavení těla velmi nízkým teplotám. Kryoterapie je však mnohem komfortnější a nabízí mnoho dalších výhod. Zároveň eliminuje hlavní rizikové faktory spojené s koupáním v ledové vodě.

Ledové lázně využívají nejen sportovci jako levnou a rychlou formu rehabilitace po zranění. Tělo se ponoří na 15-20 minut do studené vody, ale hlava zůstává nad hladinou. Reakcí těla je ohřátí krve v jádru a distribuce do periferií. Jde o obranu těla k udržení běžné teploty kůže a tkání a boje proti chladu. Tato reakce trvá tak dlouho, dokud má tělo energii na zahřátí krve a vyhnutí se podchlazení. Když už tělo nedokáže dostatečně zahřát krev, chlad začne pronikat do tkání a svalů a také ochlazuje krev.

Otužování ve studené vodě

V ledové lázni tělo bojuje se stálým, pronikavým, fyzickým chladem. Když už tělo nemůže dostatečně zahřát krev, svaly a tkáně začnou tuhnout a mrznout, počínaje povrchem kůže a tento proces pokračuje až k jádru. Výsledkem jsou ztuhlé svaly a šlachy a potíže se znovu zahřát. Nebezpečí ledových koupelí spočívá v tom, že pokud se tělo příliš ochladí, může nastat podchlazení – hypotermie. Kromě toho, že jsou tyto koupele velmi nepříjemné a potenciálně nebezpečné, ledové koupele omezují přívod kyslíku k povrchu kůže, což může podporovat kožní onemocnění. Ledové lázně navíc mohou vyvolat nepravidelný srdeční tep, což může způsobit infarkt nebo jiné srdeční komplikace.

Výhody a nevýhody ledové lázně

+ je levná, není potřeba speciální vybavení

+ dobrodružný zážitek (zejména u otužování v přírodě)

nutná dlouhodobá, postupná příprava těla, jinak může být nebezpečná

riziko prochladnutí

mokrý chlad je nekomfortní a vystavení chladu delší

hlava většinou nad vodou, efekt je tak nižší

vhodná po tréninku nebo výkonu, nutný odpočinek cca 12 a více hodin

Otužování v kryokomoře

Stimulace těla v kryokomoře

Při celotělové kryoterapii je tělo v extrémně studeném ale suchém vzduchu (kolem -120 °C) na dvě až tři minuty. Kůže se rychle ochladí až pod 3°C. Procedura je poměrně komfortní, protože extrémní chlad je zcela suchý a pocitově je snášena mnohem lépe. V naší nejmodernější kryokomoře je navíc v celém prostoru teplota rovnoměrněji rozložená a intenzívně působí i v oblasti hlavy (na rozdíl od starších typů komor).

Díky signálům z kožních receptorů si mozek uvědomí, že nemůže bojovat s tímto extrémním chladem a zahájí velmi unikátní procesy. Tělo přestane posílat zahřátou krev do periferií a kůže, místo toho spustí silné vazokonstrikce krevních cév a kapilár, aby udrželo teplotu jádra těla na 37 °C.  Krev je odváděna z periferií do vnitřního oběhu k ochraně životně důležitých orgánů. Tento proces vede k obohacování krve o např. hormony, enzymy a kyslík a cirkulaci do vnitřních orgánů pod vyšším krevním tlakem.  Když následně opustíme kryokomoru, dochází k rychlé vazodilataci (roztažení cév), protože vyšší vnitřní krevní tlak žene obohacenou krev zpět do periferií. Tělo také uvolňuje do krve endorfiny a dopamin, které poskytují euforický pocit a zlepšení nálady. 

Vzhledem k tomu, že kryoterapie nezmrazuje tkáň a svaly, tělo se může okamžitě vrátit ke cvičení. To je zvláště užitečné, pokud tréninkový plán vyžaduje více než jeden trénink za den. Při ledové koupeli potřebují svaly a tkáně odpočinek a zotavení, aby se mohly vrátit k normální činnosti.

Výhody a nevýhody kryoterapie v kryokomoře

+ bezpečná a snadno dostupná procedura

+ vhodná i pro úplné nováčky a osoby s omezeným pohybem

+ krátké a komfortnější vystavení chladu

+ intenzivně působí i v oblasti hlavy (alespoň v naší moderní kryokomoře) a tím je zvýšena produkce hormonů a protizánětlivých látek

+ možnost okamžitého tréninku

vyšší cena procedury

při nedodržení předepsaného oděvu (zejména podkolenek) a doporučené doby terapie může dojít k podráždění kůže

Zahřátí po kryokomoře

Pohodlné zahřátí po kryokomoře

Kdy přijít do kryokomory

Na proceduru v kryokomoře není potřeba se objednávat, stačí přijít každý den kromě soboty mezi 16:30 – 19:00, nebo v pondělí navíc i mezi 10:30 – 11:30 dopoledne. Tato kúra nejen zlepší obranyschopnost vašeho těla, ale také zlepší náladu, urychlí regeneraci a hlavně vyzkoušíte netradiční zážitek.

Cena je od 170 Kč za vstup.

Zavolejte nám!