Jak rychleji regenerovat?

Jak rychleji regenerovat?

Potřebujete zvýšit (nejen) sportovní výkony a rychleji regenerovat? Vyzkoušejte celotělovou kryoterapii v kryokomoře.

Už dlouhou dobu jsou častým doplňkem regenerace sportovců různé ledové lázně, ty sice nejsou špatné, ale celotělová kryoterapie nabízí daleko více benefitů. Například délka procedury nebo nepohodlí, tady kryokomora rozhodně vede. A není to rozhodně vše, hlavními výhodami jsou:

Lepší regenerace a potlačení zánětů

Celotělová kryoterapie výrazně urychluje regeneraci svalů po zátěži díky potlačení zánětlivých procesů. Stimuluje totiž nervový systém prostřednictvím alfa-adrenergních receptorů (na ty se váže noradrenalin, adrenalin a dopamin) a to způsobuje velké zúžení periferních cév. Dochází k omezení vnímání bolesti, potlačení zánětů a do krve se navíc uvolňují látky, které pomáhají s obnovou tkání.

Pravidelný pobyt v kryokomoře může zvýšit výkon prostřednictvím přizpůsobení kardiovaskulárních funkcí, aktivace svalové a motorické jednotky, zvýšeného svalového průtoku a optimalizace svalového metabolismu. Tyto výhody se projeví jak u okamžitého – pozátěžového zánětu, tak i u zánětů pozdějších. Byly také zdokumentovány snížené příznaky hemolýzy (rozpadu červených krvinek) vyvolané fyzickým výkonem.

Posílení imunity

Studie také potvrzují zvyšující se obranyschopnost organismu při pravidelném pobytu v kryokomoře (nejen) u sportovců. Sportovci mohou být při tvrdém tréninku vystaveni riziku chudokrevnosti. Zvýšení počtu bílých krvinek bylo prokázáno už po jednom pobytu v kryokomoře.

Anaerobní výkon

Kryokomora pomáhá ke zvýšené nervosvalové výkonnosti během tréninku, zkracuje dobu k dosažení špičkového výkonu, zvyšuje maximální anaerobní výkon a výrazně zvyšuje i průměrný výkon (tzn. posouvá limity vašeho těla). Ideální je pak kombinace s hyperbarickou komorou, která zvyšuje zásobení tkání kyslíkem.

10 výhod celotělové kryoterapie?

1. pomáhá léčit bolest a zánět

2. zvyšuje sportovní výkon

3. posiluje imunitu

4. působí pozitivně na kardiovaskulární funkce

5. pomáhá při poruchách nálad a depresích

6. má pozitivní efekt při neurodegenerativních stavech

7. pomáhá při hubnutí

8. je výborně snášena i „neotužilci“

9. procedura je krátká

10. je bezpečná s minimem nežádoucích účinků

Jak na lidské tělo vlastně funguje celotělová kryoterapie?

Genom moderních lidí zažil většinu svého vývoje v období pleistocénu. Toto časové období je ohraničeno střídáním doby ledové a doby mírnějších klimatických podmínek. Většinu času ale lidé tehdy pravděpodobně strávili v chladnějším období, což vyvolalo mnoho genetických adaptací na chlad. Z toho důvodu celotělová kryoterapie vyvolává homeostatické reakce většiny regulačních mechanismů lidského těla.

Počáteční reakce na intenzivní chlad vyvolává silnou reakci nervového systému. To způsobí dramatický zpětný odraz parasympatiku (nervový systém řídící mj. imunitní funkce a regeneraci tkání).

Oběhový systém prochází dramatickou periferní vazokonstrikcí (stažení cév) následovanou silnou vazodilatací (roztažení cév). Díky tomu se zlepšuje periferní vaskulární tonus a zároveň snižuje uvolňování histaminu v důsledku cévní propustnosti.

Nervosvalový systém reaguje snížením troponinu I, kreatinkinázy a otoku. 

Pozitivní imunitní reakce zahrnují zvýšený počet bílých krvinek, zvýšení protizánětlivých cytokinů a snížený prozánětlivého prostaglandinu PGE2.

V endokrinním systému zvyšuje koncentrací noradrenalinu, P-endorfinů, adrenokortikotropního hormonu (ACTH) a proopiomelanokortinu (POMC). 

U nás provozujeme nejmodernější kryokomoru, která rovnoměrněji chladí celé tělo. Můžete k nám přijít i bez objednání v provozní době kryokomory.

Zavolejte nám!